Aktier i Norges näst största exportindustri, fiskeodling, dyker på Oslobörsen. Detta sedan Norges regering meddelat att det kan införas en extra skatt på de så kallade laxaktierna.
Skatten som utreds – en så kallad grundränteskatt – kan införas 2020 som påslag ovanpå andra skatter för att fiskodlarna utan att betala för det drar nytta av landets naturresurser, enligt ett pressmeddelande från Norges finansdepartement.
Miljardbelopp gick upp i rök på Oslobörsen när sex laxaktier gjorde en djupdykning. Aktien i odlaren Salmar faller 9 procent, Norway Royal 3,2, Marine Harvest 4,2, Lerøy 6,2, Grieg 7 och Austevoll 4 procent.
Merparten av Norges fiskeodlingar, där det i första hand odlas lax och öring, ligger i landets djupa fjordar längs Atlantkusten.
Skatteförslaget följer på en het debatt i Norge, där fiskodlare anklagas för att exploatera naturresurser utan att samhället i övrigt får något tillbaka.