Greps för att ha försökt kopiera en hel fabrik

Foto: Samsung

En före detta hög chef hos Samsung har gripits av sydkoreanska myndigheter för industrispionage av minst sagt stora mått. Målet var att kopiera en hel fabrik för tillverkning av minneschips.

 Måndagen den 12 juni greps mannen misstänkt för att ha stulit industrihemligheter från sin tidigare arbetsgivare för att reproducera en identisk halvledarfabrik i Kina.

– Omfattningen av brottet och skadan är ojämförlig med tanke på tidigare fall av teknikläckage. Om fabriken hade kopierats och produkter av liknande kvalitet hade massproducerats i Kina skulle det ha resulterat i oåterkalleliga förluster för den koreanska halvledarindustrin”, poängterar sydkoreanska myndigheter.

Enligt myndigheterna ska den före detta tjänstemannen, vars identitet inte har avslöjats, ha kunnat komma över konfidentiell information mellan 2018 och 2019. Han ska ha dragit runt 200 ingenjörer från Samsung och företaget SK Hynix vid näsan.

Initialt överlade han med en taiwanesisk koncern, som var villig att investera mer än 6 miljarder dollar för att bygga en fabrik i Kina – till yttermera fräckhet bara 1,5 kilometer från Samsung-fabriken som han försökte kopiera.  

Men detta projekt förverkligades inte och då tog den misstänkte kontakt med ett kinesiskt företag som investerade 350 miljoner dollar för att producera minneschipprototyper baserade på Samsungs design.

Fallet är anmärkningsvärt också för att det uppdagats vid en tidpunkt då det råder fullt handelskrig inom just halvledare, och USA försöker trycka på sydkoreanska Samsung och SK Hynix att minska sin export av minneschips till  den kinesiska marknaden.