Surewood Housing förvärvar fabrik för bostadsproduktion

Pressbild: Surewood Housing

Surewood Housing AB, som ägs av Per Taube, Gelba Management AB och Johan Enocsson, Active Invest AB, har tecknat avtal med Skanska om att köpa BoKloks produktionsanläggning i Gullringen, Vimmerby. Förvärvet är en del av bolagets satsning på industriell tillverkning av bostäder i trä. Produktionen planeras att starta under andra kvartalet 2025.

Bostadsbrist råder i många av Sveriges kommuner, och behovet av nya bostäder beräknas vara fortsatt stort. Samtidigt har höga byggkostnader och långa leveranstider lett till att flera projekt pausats eller inte genomförts. Det finns nu tecken på ökad aktivitet på bostadsmarknaden.

– Under en längre tid har byggtakten varit låg, men vi ser en förändring. Förvärvet gör det möjligt för oss att tillverka bostäder i Gullringen och leverera dem till kunder i hela landet, säger Leif West, styrelseordförande i Surewood Housing Holding.

Surewood Housing riktar sig till professionella kunder och utvecklar bostäder i trä för olika upplåtelseformer, från radhus och loftgångshus till flerbostadshus på upp till fyra våningar. Förvärvet innebär att bolaget tar över en produktionsanläggning med möjlighet till hög grad av standardisering och automatisering.

– Många har svårt att hitta en bostad som passar deras behov och ekonomi. Vår ambition är att bidra till ett utökat utbud av bostäder genom en industriell process som säkerställer kvalitet och kortare leveranstider. Förvärvet innebär också att vi kan skapa fler lokala arbetstillfällen, säger Fredrik Anheim, VD för Surewood Housing.

Produktionen väntas inledas under andra kvartalet 2025, vilket inledningsvis medför ett rekryteringsbehov på cirka 40 personer, med en möjlig utökning till över 200 tjänster på längre sikt. Dialog kommer att föras med befintlig personal och fackliga parter om organisation och framtida behov.

I samband med förvärvet tecknas ett samarbetsavtal med Skanska om leverans av BoKlok-produkter. Surewood Housings produktion kommer att bedrivas i Gullringen.