Saab vinner kontrakt för den colombianska flottan

Foto: Fiippo Vinard/Saab

Saab har tecknat ett avtal med Damen Naval för den colombianska flottan. Ordern omfattar strids- och eldledningssystemet 9LV tillsammans med sensorer och radarsystem till det nya fregattprogrammet Plataforma Estratégica de Superficie (PES).

Ordern inkluderar strids- och eldledningssystemet 9LV, Ceros 200 med radar och optroniska sensorer, det elektrooptiska siktet EOS 500, spaningsradarn Sea Giraffe 4A och andra Saabsystem.

– PES-programmet är toppmodernt och vi är stolta över att den colombianska flottan valde ut oss för att leverera dess stridsledningssystem. Vårt partnerskap med Damen Naval markerar ett viktigt samarbete för den marina sektorn. Det här är första gången vi arbetar tillsammans, säger Carl-Johan Bergholm, Senior Vice President och chef för affärsområdet Surveillance, i ett pressmeddelande.

Fregatten ska byggas på ett varv i Cartagena i Colombia.Leveransen av fregatten är planerad till 2030.