Saab får miljardorder från Lettland

RBS 70 NG har en automatisk målsökare samt ett inbyggt mörkersikte. Foto: Saab
RBS 70 NG har en automatisk målsökare samt ett inbyggt mörkersikte. Foto: Saab

Saab har tecknat ramavtal med Lettlands försvarsministerium gällande det korträckviddiga luftvärnssystemet RBS 70 NG och tagit emot en beställning inom avtalet. Ordervärdet är cirka 2,1 miljarder svenska krono och leveranser kommer att ske 2026-2030. 

Beställningen omfattar RBS 70 NG-systemet med tillhörande eldenheter, robotar och övningssystem. 

– Saab fortsätter att stödja den lettiska försvarsmakten med markbaserat luftvärn och leveranserna kommer att ytterligare stärka dess viktiga förmåga att upptäcka och motverka hot i luften, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics, i ett pressmeddelande. 

RBS 70 NG har en automatisk målsökare samt ett inbyggt mörkersikte och ger användaren förmågan att motverka luftburna hot så som flygplan, drönare och robotar från avstånd på upp till nio kilometer.