Elektroniktillverkaren Note ska öppna en ny fabrik i Torsby, uppger Nya Wermlands-tidningen.
Bygget av fabriken pågår redan med stommontage i Inova park söder om Torsby. Anläggningen kommer att bli stor som en fotbollsplan.
– Vi hoppas att det här kommer räcka till i tio år. Att vi har något att växa i, säger vd Karin Nichols till Nya Wermlands-tidningen.
Note har byggt ut sin befintliga anläggning i omgångar, senast för tre år sedan, med 2000 kvadratmeter. Nu har man redan nått kapacitetstaket i den anläggningen – och satsar på en betydligt större utbyggnad.
Den nya blir dubbelt så stor som den nuvarande på cirka 7400 kvadratmeter.
Notes kunder återfinns bland annat inom skogsindustri, medicin, försvar och tunga fordon.
Det är oklart hur många nya jobb den nya anläggningen kommer att generera. Men Magnus Lundin, teknisk chef på Note, säger till tidningen att man räknar med att kunna ta in 30 personer per år, beroende på konjunkturen.
– Vi växer i olika segment. Vi har haft turen att många av våra kunder har en internationell räckvidd. Vi får möjlighet att vara med på en konjunkturuppgång som i USA till exempel, när det gäller medicinsk elektronik, säger Magnus Lundin till Nya Wermlands-tidningen.
Bygget av fabriken ska vara klart i november i år.